Katere so obvezne komponente izdanega računa?
Splošne teme 14. 12. 2017, 0 KomentarIzdan račun izkazuje poslovne dogodke. Večinoma račun izdamo takrat in tam, kjer pride do nastanka takega dogodka. Ločimo gotovinske in negotovinske račune. O gotovinskih računih govorimo takrat, ko stranka za opravljeno storitev ali blago podjetju plača z gotovino. V primeru negotovinskega računa pa plačnik denar nakaže na TRR.
Računi za negotovinsko poslovanje
Računi za negotovinsko poslovanje morajo vsebovati obvezne komponente, kot je določeno z naslednjimi predpisi: Zakon o davku na dodano vrednost, Zakon o gospodarskih družbah ter na podlagi Slovenskih računovodskih standardov. Na računu imamo dve vrsti podatkov; tisti, ki so različni pri vsakem izdanem računu, ter fiksni podatki, ki jih vključimo v vsak račun. Ogledali si bomo, kateri so ti podatki oziroma primer računa.
Nespremenljivi podatki na računu
To so naslednji podatki: ime podjetja; naslov podjetja; registrski organ, pri katerem je družba vpisana in matična številka družbe. Če gre za družbo z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) ali delniško družbo (d.d.), je treba navesti tudi podatek o višini osnovnega kapitala in nevplačanih vložkov. V kolikor je izdajatelj računa zavezanec za DDV, mora biti na računu tudi njegova davčna številka.
Poleg obveznih nespremenljivih podatkov lahko računu dodate še podatke, ki sicer niso nujni, ampak bodo olajšali poslovanje in kontakt s stranko, če bo to potrebno. To so TRR in kontaktni podatki (telefonska številka, elektronska pošta).
Spremenljivi podatki
Druga kategorija so podatki, ki se spreminjajo z vsakim izdanim računom. Od splošnih podatkov so tukaj mišljeni datum izdaje, datum dobave blaga oziroma opravljene storitve, zaporedna številka izdanega računa, podatki o prejemniku računa /stranki (ime, naslov, davčna številka). Dopisati je potrebno tudi rok, do katerega naj bi bil račun poravnan (datum zapadlosti računa).
Poleg splošnih podatkov mora račun vsebovati tudi obračunske podatke. Navesti je treba količino in vrsto dobavljenega blaga oziroma storitve. V kolikor ste zavezanec za DDV, je treba podati davčno osnovo, od katere se obračuna DDV po posamezni stopnji ter stopnjo DDV. Ti podatki so obvezni edino v primeru, ko je izdajatelj zavezanec za DDV. Če niste zavezanec, morate podati le prodajno ceno blaga oziroma storitev brez DDV ter skupno vrednost prodanega blaga oziroma storitve brez DDV. V tem primeru naj bi bil na računu tudi stavek, v katerem je obrazloženo, da na podlagi 1. odstavka 94. Člena Zakona o davku na dodano vrednost niste zavezanec.
Vir: minimax.si