Kako uspešno izterjati dolg?

Kako uspešno izterjati dolg?

Izterjava terjatev 0 Komentar

Rok zapadlosti terjatve je pet let, če ni z zakonom določeno drugače. Zato je pomembno, da se je lotite čim prej.

 

Ko terjatev nastane ima podjetje na izbiro dve možnosti. prva je, da se izterjave loti samostojno. V takšnih primerih govorimo o notranji izterjavi. Podjetje pisno obvesti dolžnika. Ker pisno opozorilo morda ne zadostuje, se podjetje odloči za telefonski klic. Pri telefonskem klicu je nadvse pomembno, da se upnik pogovarja z odgovornim v podjetju, ki je dolžnik. Pogovor s tajnico ali nekom drugim, ki je nižje na lestvici odločanja ne bo odobrilo sadov. Ključno je, da se oglasi odgovorna oseba.

Nato se skušajte dogovoriti o terminu poplačila dolga ali pa, še bolje, o možnem sestanku, kjer boste dolžnika seznanili z morebitnimi ukrepi in sankcijami, če dolžnik ne poravna zneska v dogovorjenemu času. Ker pa je zelo pogosto, da tudi takšni koraki n prinesejo pozitivnih rezultatov, se podjetje loti sodnega postopka. Verjetno ste mnenja, da je tovrstni način izterjave precej časovno obremenjujoč. In popolnoma prav imate. Notranja izterjava je zelo časovno zamudna, hkrati pa z vidika stroškov precej potratna. Zato pa se lahko podjetje odloči za drugo možnost. To je zunanja izterjava.

clock-95330_1280

Zunanja izterjava pa pomeni, da podjetje najame agencijo za izterjavo, ki opravlja vse faze izterjave namesto podjetja. Upnik se na ta način lahko posveti delu in prepusti izterjavo agenciji. Agencija deluje podobno kot bi to počeli pri notranji izterjavi. Najprej obvestilo, nato telefonski klic, morda celo obisk dolžnika in podobno. Bistvena razlika pa je, da se ti procesi pod okriljem agencije odvijajo bistveno hitreje in velikokrat bolj uspešno.

Author

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Back to Top