Vpliv privzgojenih miselnih vzorcev posameznika na njegovo finančno stanje

Vpliv privzgojenih miselnih vzorcev posameznika na njegovo finančno stanje

Splošne teme 0 Komentar

Prepričanje večine ljudi je, da so pri ravnanju z denarjem ključnega pomena dejanja: »Če ne želiš imeti finančnih problemov, moraš znati dobro upravljati z denarjem. Na tebi je, da razviješ navade glede zapravljanja in varčevanja.« Tisti, ki jim to ne uspeva, si prigovarjajo, da so preveč leni in neumni, sicer takih problemov ne bi imeli.

Vpliv vzgoje na kasnejše finančno stanje

Ameriški finančni psiholog Brad Klontz je po dolgotrajnem raziskovanju prišel do drugačnih zaključkov. Ugotovil je, da le ni vse produkt naše svobodne volje. Naše finančno stanje ni toliko definirano s »pravimi« dejanji kot je povezano z miselnostjo, ki smo jo že v otroštvu razvili glede tega, kaj denar je.

Brad Klontz trdi, da so finančni problemi bolj kot z našimi dejanji povezani s psihološkimi procesi, ki smo jih razvili že v otroštvu. Zato na naše finančno stanje nimamo tolikšnega vpliva, kot si mogoče mislimo.

V svoji študiji je prišel do zaključka, da obstajata dva glavna koncepta v zvezi z denarjem. Obstaja tip ljudi, ki meni, da jih bo denar osrečil, da denarja ni nikoli preveč in da bo denar rešil vse probleme, ki jih imajo. Na drugi strani pa se nahajajo ljudje, ki imajo slabo mnenje o denarju. Denar povezujejo s pohlepom in korupcijo. Menijo, da naj dobri ljudje ne bi imeli več denarja, kot ga nujno potrebujejo.

Kako spremeniti miselne vzorce?

Ljudje, ki imajo slabo mnenje o denarju, imajo tudi bolj verjetno finančne probleme. V primeru, če želimo razrešiti priučene vzorce iz otroštva, jih moramo najprej prepoznati. To lahko naredimo s tem, da se vprašamo naslednje:

  • Kaj me je mama naučila v zvezi z denarjem?
  • Kaj me je oče naučil v zvezi z denarjem?
  • Kateri je moj najzgodnejši spomin, povezan z denarjem?
  • Katera je moja najbolj boleča izkušnja, vezana na finance?

 

Šele ko ozavestimo svoje razmišljanja v zvezi z denarjem, jih lahko začnemo razreševati in spreminjati. Ko bomo o denarju razmišljali z bolj pozitivnega stališča, bomo tudi verjetneje vlekli bolj prave poteze pri ravnanju z njim, posledično pa se bo izboljšal tudi naš finančni položaj.

Vir: businessinsider.com

Author

Back to Top